Med-Stres SOS: Program wsparcia dla pracowników służby zdrowia w czasie pandemii
Jesteśmy zespołem badaczy z Uniwersytetu SWPS. W odpowiedzi na obecną trudną sytuację, jaką jest pandemia wirusa SARS-CoV-2, wraz z psychologami z uniwersytetów w Sztokholmie i Linkoping, przygotowaliśmy program wsparcia dla pracowników służby zdrowia: Med-Stres SOS.
Przygotowaliśmy go z myślą o osobach, które pozostają czynne zawodowo w tej szczególnej sytuacji. Naszym zamysłem było, aby program służył utrzymaniu zasobów psychicznych. Innymi słowy, chcemy dostarczyć „paliwa”, dzięki któremu radzenie sobie ze stresem w pracy będzie łatwiejsze.
Med-Stres SOS nie może zmienić warunków zewnętrznych, w których pracownicy służby zdrowia się teraz znajdują, ale może pomóc zadbać o warunki wewnętrzne. Staramy się pokazać, że dbanie o siebie oznacza również dbanie o innych.
Program dostępny jest online na stronie medstres.sos.pl. Można z niego korzystać w dowolnym miejscu i czasie. Wystarczy komputer, tablet lub telefon podłączony do Internetu. Korzystanie z programu jest bezpłatne. Programy psychologiczne dostarczane za pomocą nowych technologii są na świecie tworzone i testowane od 30 lat. Wiemy, że ich skuteczność nie odbiega od programów realizowanych w formie tradycyjnej. Wszystkie ćwiczenia w programie oparte są na badaniach naukowych i opracowane we współpracy z terapeutami.
Jednocześnie, chcielibyśmy podkreślić, że program, który udostępniamy nie stanowi psychoterapii, tylko pomoc psychologiczną w radzeniu sobie ze stresem w pracy.